Epasis firewall güvenlik cihazları ile işletmenizin veri güvenliğini en üstte çıkarmanızda destek oluyoruz. Örnek olarak otel, restoran, insanların toplu olarak kullandığı ortamlar vb. işletmeniz var ise firewall cihazı hem işletmenizin güvenliği açısından hem de müşterilerinizin güvenliği açısından neredeyse mecburi olarak kullanmanız gerekmektedir.

Firewall güvenlik duvarı cihazının temel erişim kısıtlama özellikleri, dışarıdan veya içeriden port numaralarını ve internet sitelerine erişim izinlerinin yönetilmesini sağlamaktadır. Bu sayede istenmeyen sitelere erişim otomatik olarak engellenmektedir. Üçüncü parti programlar örnek uzak masaüstü programları gibi porttan engellenerek bir ağdan dışarıdan gelen bağlantılar engellenmektedir. Buda güvenliği en üst seviyeye çıkartmaktadır.

KVKK’nın (Kişisel Verileri Koruma Kanunu –
6698 Sayılı Yasa) ya uygun kayıt alınması zorunlu peki siz kullanıyor musunuz ?

5651 no’lu ‘‘İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen
Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’’ kapsamında ortak internet kullanımı ve paylaşımı sağlayan her işletme ve kurum “suç unsuru içerikte oluşabilecek erişimleri önlemek amacıyla önlem almakla yükümlüdür”. Erişim ile ilgili verilerin bütünlüğünü ve doğruluğunun kontrolünü korunması zorunludur.

Epasis danışmanlığını yaptığımız güvenlik cihazları, 5651 kayıt saklama özelliği bulunan ve tüm internet log kayıtlarını 5651 yasaya uygun şekilde saklar ve kayıtların doğruluğu yasal olarak sistem tarafından onaylamış zaman damgalarıyla garanti altına alınır.

*İnternet kayıtlarını 5651 sayılı yasaya uygun bir şekilde tutmayan işletmeler, bu yasada tanımlanan kabahatler dolayısıyla 6/1/1982 tarihli ve 2577 sayılı İdarî Yargılama Usulü Kanunu hükümlerine göre 6 aydan 2 yıla kadar hapis ve 15.000 Türk Lirasına kadar idari para cezasıyla cezalandırılabilirler.

Misafirlere Güvenli İnternet Hizmeti Sunma (Hotspot)

Otel, restoran, kafe, Avm, spor salonu gibi işletmelerde müşteriler kablosuz interneti kullanmak isterler. İşletmelerin müşterilerden gelen bu tür talepleri karşılayabilmesi için internet erişimini kontrollü bir şekilde paylaşarak, bağlantı kayıtlarını yasalara uygun bir şekilde saklamak zorundadır. Örnek olarak bir kullanıcı ağa bağlanıp internete girmek istediğinde tc kimlik no ve telefon numarasını girerek, telefonuna gelen sms ile doğrulama yaparak internet erişimi aktif hala geliyor. Kayıtlar 5651 sayılı yasanın gerekliliklerine göre saklanıyor.

İleri Seviye Web ve Uygulama Filtreleme Özellikleri

Kullanıcıların web site ziyaretleri ip ve log kayıtları yasaya uygun şekilde tutulmaktadır. Kayıtların yasaya uygun bir şekilde tutulması yasalara aykırı bir durum teşkil ettiği zaman ilgili kayıtlar üzerinden erişimler tespit edilebilmektedir. Ayrıca gelişmiş web ve uygulama filtreleme özelliği sayesinde istenmeyen mobil uygulama erişimleri veya web sitelerin erişimi engellenmektedir.

Bu yazıyı beğendiniz mi
[Toplam: 10 Ortalama: 5]