cctv dvr kamera kayıt cihazları günümüzde güvenliğe aykırı durumları ispatlamak için kullanılan cihazlardır. Bu kayıtlar günümüzde hem hukuki olarak hemde büyük sorunların çözümlenmesinde yardımcı olmaktadır. Genellikle iş yerleri, ev ve eğitim merkezleri olan rehabilitasyon merkezleri tarafından kullanılmaktadır.

 

Ancak bu cihazların arızalanması veya bozulması çok büyük sıkıntılara neden olmaktadır. Kamera kayıt görüntüleri günümüzde en büyük ispatlardan bir tanesidir. Kimi zaman büyük bir yaşanmış olayın ispatında gerekmektedir. Silinen kamera kayıtlarını geri getirme işlemi profesyonel olarak yapılmalıdır.

Silinen kamera kayıtlarının kurtarma işlem süreci nasıl yapılır ?

Öncelikle cihaz üzerinde elektrik sorunu olup olmadığı tespit edilmelidir. Cihaz elektriksel voltaj sorunundan dolayı çalışmıyor olabilir. Eğer cihazda sorun yok ise kayıtların tutulduğu veri depolama birimi olan harddisk kontrol edilmelidir. Harddisk kablosu çıkmış olabilir.

Eğer bu kontroller yapıldı sorun yok ise harddiskte fiziksel sorun var demektir. Buda uzman müdahalesi gerektirmektedir. Kayıtlar silindi ise özel veri kurtarma cihazı ile müdahale edilmesi son derece önemlidir. Doğru müdahale ile yüksek başarı oranı %90 dır. Bu nedenle amatör müdahaleden kaçınılmalıdır.

Silinen kamera kayıtlarının geri getirilmesi mümkün. Otomatik olarak kayıtlar belirli periyodlar ile silindiğinden dolayı istenilen kayıtlar özel cihaz ile geçmiş tarama yapılarak geri getirilebilmektedir.

Cihaz üzerinden otomatik olarak silinen kayıtların istenilen geçmiş tarih ve saatli görüntüye erişmek mümkündür. Burada cihaz otomatik olarak yeni kayıtları yapabilmesi için geçmiş kayıtları silip üzerine yazmaktadır. Bu nedenle görüntülerin tamamı gelmede ilgili tarih ve saate kısmi kayıtlar kurtarılabilmektedir. Örnek olarak istediğiniz kayıt 50 dk. lik bir görüntü olduğunu varsayalım ancak kurtarılan kayıt tahmini 25 dk. olmaktadır. Bu yöntem ile bazen istenilen tam kayıt gelmektedir. silinen kamera kayıtlarını geri getirme programı olarak özel cihaz ile yapılabilmektedir.

Örnek silinen görüntü kayıtlarının geri getirilmesi

Kayıt cihazlarının cihaz modeli ve hdd kapasitesi oldukça önemlidir. Örnek olarak 3 tb kapasiteli bir harddisk üzerinden sadece 1 tb kayıt yapılıp siliniyor ise 2 tb boş sektör olduğundan dolayı silip tekrar kayıt yapılsa dahi kurtarılma ihtimali oldukça yüksektir. Ancak 1 tb kapasiteli bir hdd var ve her defasında 1 tb olarak kayıt yapıyor ise yukarıda örnek verdiğimiz şekilde kısmi yani parça kayıt kurtarma işlemi yapılabilmektedir.

Cctv dvr kamera kayıt cihazının harddiski bozulduğunda kamera kayıt cihazı çalışmamaktadır. Arızalanan kayıt cihaz harddiskinden görüntü kurtarma işlemi yapılmaktadır.

Güvenlik Kamera Kayıt Cihazının Harddiski Arızalanması Ve Görüntü Geri Getirme Kurtarma

Bilindiği gibi kamera kayıt cihazları video ve görüntüleri kayıt yani saklama alanı olarak harddiskleri kullanmaktadır. Bir kayıda ulaşmak istediğinizde görüntülerin tutulduğu hard diskten ulaşılmaktadır. Eğer harddisk arızalanırsa kamera kayıt cihazı üzerindeki görüntülere ulaşılmayacak anlamına gelmektedir. Bu durumda bozulan disk kamera kayıt cihazından sökülerek yeni disk takılmalıdır ve kayıt yapmaya devam etmelidir. Arızalanan hdd ise içerisindeki video, görüntülerin kurtarılması için profesyonel kurtarma işlemi yapılmalıdır.

CCTV DVR Kamera Kayıt Cihazı Görüntü Kurtarma Fiyatları

  • 0 – 500 GB – Kapasite    –       750 $ + KDV
  • 1 TB – 2 TB – Kapasite   –        1000 $ + KDV
  • 3 TB – 4 TB – Kapasite   –       1500 $ + KDV
  • 5 TB ve Üzeri – Kapasite  –     2000 $ + KDV
  • Kamera kayıt disk analiz ücreti 2.000 TL + KDV dir.
Bu yazıyı beğendiniz mi
[Toplam: 77 Ortalama: 5]