Sertifikalı ve güvenli bir şekilde veri imha işlemi yapılmaktadır. Güvenli bir şekilde imhası yapılan medya, cihazların tekrardan veri kurtarımı mümkün olmamaktadır. Bu nedenle veri imha tercih edilmektedir.

Özel gelişmiş algoritme cihaz ile verilerin tutulduğu cihaza karışık olarak şifreli anlamsız data yazılarak içerisindeki mevcut verilerin bozulması ile imha sı yapılmaktadır. İmha yapılan cihazlardan hazır veri kurtarma programları veya en gelişmiş kurtarma cihazları bile kurtarılmasını imkansız hale getirmektedir. İmha önce yazılımsal olarak yapılmaktadır daha sonra fiziksel olarakta özel cihaz ile yapılmaktadır.

Hangi cihazlardan veri imhası yapılabilir

Kısaca veri depolan tüm cihazlardan veri imha işlemi yapılabilmektedir. Bunlar, harddiskler, ssd diskler, usb bellekler, sunucu sistemleri. Dvd, cd medyalar. Bu tür veri depolayan tüm medyalardan sertifikalı ve güvenli bir şekilde yapılabilmektedir.

Veri İmhaya Neden İhtiyaç Duyulur

Firmalar veri gizliliği nedeni ile verilerin kopyalanma ve ele geçirilmesini önlemek için güvenli bir şekilde imha edilerek tekrar ulaşılmasını engellemek için ihtiyaç duyarlar. Mevcut dataların kullanım süresi dolduktan sonra yok güvenlik açısından yok edilmesi ihtiyaç duyulabilmektedir. Bir personelin işten ayrılması sonucu içerisinde kişisel verileri var ise başkaları tarafından erişilmemesi gerekiyorsa yok edilmesi gerekmektedir.

Firmaların belirli periyodik imha süreleri bulunmaktadır. Kişisel verilerin hukuka uygun olarak imha edilmesi mümkündür. ISO 27001 kapsamın da veri imha prosedürüne uygun veri imha. Amatör olarak yapılan imha sonuçlarında verilerin tekrar kurtarılma ihtimali yüksek olmaktadır. Bu nedenle profesyonel ve veri imha standartlarına uygun olarak güvenli bir şekilde yok edilmelidir.

Bu yazıyı beğendiniz mi
[Toplam: 22 Ortalama: 5]