Fidye yazılımı bilgisayarınıza bulaştığında tüm önemli dosyaları şifreler ve şifrelenen dosyalar açılmaz. Genelde mail, usb bellekler, güvenilir olmayan sitelerden indirilen dosyalardan zararlı virüs buluaşır ve dosyaları şifreleyerek ücret yatırmanızı isterler. Bilgisayarınıza bu zararlı yazılımlar bulaştı ise kesinlikle fidye virüsünün açılması için para ödemeyin.

Çoğu zaman fidye virüsü dosyaları kalıcı olarak bozabilmektedir. Çoğu zaman ise dosyaları doğrudan şifreleyebilmektedir. Şifrelenen dosyaların çoğunun kurtarılması mümkündür. Yeni nesil virüs çıktıktan sonra çözümü ortalama 3-6 ay içerisinde çıkmaktadır. Bu nedenle virüsün yeni nesilmi yok eski nesilmi olduğu tespit edilirse anında kurtarma durumunun olup, olmadığı tespit edilebilir.

Mail yolu ile bulaşan virüsler kendilerini ödemeniz gereken bir fatura veya bankadan gelmiş bir fatura kılığına girerek sizi kandırmaya çalışmaktadır. Size mail ile gönderilen ekli dosyayı açarsanız virüs bilgisayarınıza bulaşıp arka planda çalışıp dosyaları otomatik olarak şifrelemeye başlamaktadır. Şifreleme işlemi tamamlandıktan sonra saldırgan tarafından bir text dosyası bırakılarak. Çözümü için fidye parası ödemenizi isteyecektir. Burada önemli olan sakın para ödememenizdir. Para öderseniz dosyaları vermeyip tekrar para isteyecektir. En sonunda parayı aldıktan sonra sizinle iletişimi koparacak ve para karşılığında birşey vermeyecektir.

Genel olarak kötü niyetli saldırgan kişiler kurumsal mailleri hedef almaktadır. Şirket veri tabanları daha değerli olduğu için kötü niyetli kişilerin ilk kurumsal firmaları hedef aldığı görülmektedir. Bu nedenle şirketlerin eksra antivirüs yazılımları ile önlem almalı ve çalışanların güvensiz olan bağlantıları açmaması konusunda eğitim vermelidir.

Fidye virüsü dosya kurtarma başarı oranı yüksektir. Bilgisayarınıza bulaşan virüsün çözümü olup, olmadığını mail adresimize şifreli dosyayı göndererek öğrenebilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiniz mi
[Toplam: 20 Ortalama: 5]