Klasik mekanik disklerden farklı mantıkta çalışma sistemi olan ssd diskler, çeşitli nedenlerden dolayı bozulup veri kurtarma ihtiyacı duymaktadır. Usb flash bellek mantığında çalışan bu diskler düşmelere ve çeşitli nedenlerden dolayı bozulmalara daha dayanıklı olsa da, arızalanması mümkün. Bilgisayarcıların hemen hemen hepsi normal harddisk bozulduğu zaman ssd disk almanızı önerirler bunun nedeni ssd disklerin sabit mekanik disklere göre daha performanslı ve hızlı çalışmasıdır.

Genel olarak ssd disk sorunları şunlardır;

  • Nand chip, kontrol devresinin bozulması.
  • Yüksek voltaj gibi elektriksel sorundan dolayı bozulması.
  • Bad sector sorunundan dolayı yavaşlaması ve donarak yavaş açılması.
  • Silinmesi veya biçimlendirilmesi.

Bilgisayar elektrik gidip gelmeden dolayı ani bir şekilde yüksek voltaj aldığı için disk arıza görmektedir. İleri seviye sorunlarda bilgisayar tarafından hiç algılanmaması ve algılansa da donarak çalışması fiziksel sorun olduğu anlamına gelmektedir. İleri seviye sorunlarda ssd kurtarma yöntemi olarak nand çip sökülerek özel cihaz yardımıyla ssd veri kurtarma işlemi yapılmaktadır. Bu yöntemin yüksek başarı oranı olsa da zahmetli ve uğraştırıcı bir süreçtir. Arızalı ssd disk içindeki verileri kurtarmak

SSD Disk Bozulmadan Önce Bu Uyarıları Verir

Kontrol denetleyici bozulmadan önce bilgisayar çalışmasında, açılmasında ve kapanmasında normal çalışma sistemine göre kullanıcısı tarafından donma, yavaşlama sorunu meydana gelmektedir. Yavaşlama ve bilgisayarın donarak çalışması gibi sorunlarda hemen yedekler alınmalıdır. Ssd disk bozulmadan önce bu tür belirtiler vermektedir. Bir süre sonra bilgisayar onarılsın mı uyarısı vermeye başlayacaktır. Daha sonra disk bilgisayar tarafından hiç algılanmamaya başlayacaktır ve bu aşamada veri kaybı yaşamış olacaksınız.

Bazı durumlarda bilgisayarım > d: sürücü disk bölümü açılıyor gibi bar yüklenir ancak bilgisayar donar ve açılmaz hata verir. Bu sorunun nedeni çip üzerinde veri bozukluğu olduğu anlamına gelmektedir.

Usb taşınabilir harici ssd disk bozulması ve kurtarım işlemleri

Usb giriş ssd harddiskler günümüzde kullanımı gittikçe çoğalmaktadır. Klasik disklere göre düşmelere daha dayanıklı olduğu için ve hızlı olduğu için tercih edilmektedir. Ancak çeşitli sorunlardan dolayı bu ssd disklerde bozulmaktadır. Kurtarım işlemi olarak giriş pin sorunları, çip devresel sorunları tespit ederek gerekli aktarım işlemi yapılarak veri kurtarma işlemi yapılmalıdır.

ssd veri kurtarma işlemi mümkün mü ?

Aşağıdaki resimde tüm ssd yapı ve çeşitlerini görmektesiniz. Özel veri kurtarma cihazı ile tüm ssd disklerden verilerin kurtarılması mümkündür. Silinen ve biçimlendirilen ssd diskten bilgileri kurtarmak mümkündür. Ancak kurtarılamama durumları da vardır. Örnek olarak defalarda windows işletim sistemi format atılarak kurulan bir disk yapısından eski verileri kurtarmak oldukça zordur.

Windows ve bazı üçüncü parti programların trim özelliği vardır. Trim özelliği kalıcı olarak veri silinerek yeri verilerin disk üzerine kayıt edilmesi anlamına gelmektedir. Trim ile silinen verilerin kurtarılması zordur, bazı durumlar da imkansız dahi olabilmektedir. Trim gibi bazı özelliklerin disk ömrü ve performansı açısından ömrünü uzatsa da veri kurtarma durumlarında zorluk çıkarmaktadır.

Çeşitli dosya, dizin bozulmalarından dolayı parametre hatalı veya disk biçimlendirilsinmi şeklinde hata vermektedir. Bu tür sorunlar çip denetleyicisine erişim sağlanamadığı için verilmektedir. Sorunu tam tespit etmek için yazılımsal mı yoksa fiziksel sorundan dolayı mı hata verdiğinin tespiti yapılmalıdır.

Bu yazıyı beğendiniz mi
[Toplam: 37 Ortalama: 5]