Donör Hard Disk Nedir ? Nasıl Alınır ? Donör Disk Uyumu Nedir ?

Donör Hard Disk Nedir ?

Donör harddisk genel olarak veri kurtarma firmaları tarafından müşterisinin verisini kurtarması için ihtiyaç duyulan aynı harddisk veya uyumlu bir disktir. Her ne kadar marka aynı olsada her diskin okuyucu kafa sayısı ve çalışma mantığı farklıdır. Aynı model donor disk bulsanız dahi firmware fabrika çıkışı farklı olduğundan dolayı uyum sağlamayabilmektedir. Örnek olarak wd donor disk seagate ile uyumlu değildir. Wd marka wd marka ile uyumlu olup okuyucu kafa numaraları ve disk ile uyumlu olmalıdır.

Kısada donor disk sorusunun cevabı birbiri ile uyumlu iki disk arası parçaları kullanılarak veri kurtarma işlemini gerçekleştirmektir.

 

 

Donör Disk Uygulamasında Yapılmaması Gerekenler Nedir ?

Uyumlu sanılan bir disk okuyucu kafa uyumlu değilse veri kurtarmak için taktığınız disk plağını çizerek verilerin kurtarılması imkansız hale gelebilme ihtimali yüksektir. Buna çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Genelde amatör kullanıcılar aynı marka model temin ederek bozuk harddisk ile kafayı değiştirerek verilerin kurtarılacağını umut eder ancak verilerin kayıtlı bulunduğu plaka toz, sıvı, ve yanlışlıkla plağa parmak izi değmesi gibi durumlara çok hassas tır bu gibi durumlarda hasar daha çok büyüyerek veri kurtarımı imkansız bir hale getirebilmektedir. Donör disk yanlış uyumsuz modelden alınıp uygulanırsa mevcut plağı çizecek ve veri kurtarımı imkansız bir hale gelebilmektedir. Bu nedenle profesyonel veri kurtarma firmasına başvurulması gerekmektedir.

Nasıl Alınır ?

Donor disk nedir sorusuna cevap verdikten sonra teminide önemlidir. Donor disk veri kurtarma için kullanılacağından dolayı piyasadan temin etmek zor olabilmektedir. Genelde bizim gibi veri kurtarma firmalarında 5000+ adet ve üstünde donor disk arşivi bulunmaktadır. Donor disk eski ise üretimi durduğundan ve dünya genelinde kısıtlı sayıda kaldığından dolayı fiyatı normal disk 100 tl ile 1000 tl ve üstüne satılabilmektedir. Bu stok durumu ve temin durumuna göre değişkenlik göstermektedir.

Donör Disk Uyumu Nedir ?

Birbiri ile parça uyumu sağlayan disklere donor disk denir. Okuyucu kafa direkt olarak uyum sağlasada artık çoğu harddisk modeli değişkenlik göstermektedir. Eskiden aynı model bir disk kartı bozulduğundan aynı modelin kartı uyumlu olabilmekteydi ancak artık her diske özel olarak üzerilen rom devresi ile kart yandı varsayalım aynı model disk buldunuz kartını taktığınızda çalışmaz çünki kart üzerindeki rom devreleri diske özel üretilmektedir. Donor disk kafa vuran harddisklerde aynı model ile değiştirilerek veri kurtarılmasını sağlamaktadır.

Bu yazıyı beğendiniz mi
[Toplam: 3 Ortalama: 5]