yere düşen harddiskten veri kurtarılır mı?

Taşınabilir harici harddiskler günümüzün vazgeçilmez ver depoloma araçlarıdır. Yıllarca biriktirdiğimiz aile fotoğraflarımız, çocuğumuzun doğum, mezuniyet fotoğrafları gibi kısaca tüm hayatımız bu veri depolama cihazlarında kayıtlıdır.

Peki düşündünüzmü bir gün hard disk elinizden düştü veya çocuğunuz oyun oynarken yere düşürdü tüm değerli fotoğraf ve video arşivinizi kayıt ettiniz? ne yapardınız?

Öncelikle tahmin edelim tanıdığınız bilgisayarcıya hemen danışırdınız veya arama motorundan harddisk yere düştü tamiri olurmu? şeklinde aramlarda bulurdunuz neredenmi biliyoruz çünki veri kurtarma için başvuranların çoğunu araştırdık bu şekilde araştırıyorlar. Peki gelelim en önemli soruya. Akşam bilgisayarda çalışıyorsunuz ve bir sabah ofise geldiğinizde harici diskin çalışmadığını gördünüz ve içerisinde önemli iş dosyalarınız veya fotoğraf, video olduğunu düşünün. Genel olarak ofiste sizden habersiz bir şekilde diske yanlışlıkla masaya çarparak yere düşmesine neden olabilmektedir. Bu istemsizce olan kazana diskiniz ağır hasar alabilmektedir. Müşterilerimizden en çok duyduğumuz yere düşürme senaryosu yanlışlıkla düşürme veya çocuk oynarken veya ofis örneğindeki gibi düşmesidir.

Yere düşen hard disk nasıl kurtarılır?

Öncelikle şu uyarıyı yapalım disk yere düştü ise kesinlikle elektrik verip cihazı çalışıyormu diye test etmeyiniz nedenmi? çünki yere düşen hdd düşme sonucu disk içindeki okuyucu kafalar hasar aldığından dolayı en ufak yamukluk oluyorsa verilerin kayıtlı olduğu metal plakayı çizecek ve veri kurtarımı hem maliyetli hemde kurtarılma başarı oranı düşecektir.

Günümüzde popüler olarak kullanılan hdd markaları seagate, toshiba, wd dir. Bu üç marka en çok satılan ve çok kulanılan modellerdir. Ama son zamanlarda üreticiler ince slim tasarıma geçtiler buda disk yapısının çok hassaslaştığının anlamına gelmektedir. Özellikle seagate modelleri en ufak bir sarsıntıda plaka hemen çizilip veri kurtarımı imkansız bir hale gelmektedir.

Veri Kurtarım okuyucu kafa değişimi nasıl yapılır?

Acil veri kurtarma firması olarak okuyucu kafa değişimini merak eden kullanıcılar için hazırlamış olduğumuz videoyu aşağıdaki youtube linkinden izleyip bilgi öğrenebilirsiniz. Bu videoda yere düşen ve okuyucu kafaları zarar gören harddiskten kafa değiştirilerek veri kurtarımı yapılmaktadır.

harddiskin yere düştüğü nasıl anlaşılır?

Taşınabilir harici harddisk veya normal hdd yere düştüğünde disk içinden normal olmayan sesler gelir bunlar şu şekildedir. Disk içinden “bip bip” “tık tık” veya “sürtünme” sesi gibi tuhaf sesler gelir bu gibi sesler geliyorsa diskinizden hemen elektrikten çıkarınız aksi halde bozulan okuyucu uç plak kısmını sürtünerek plağı çizmeye bağlayacaktır.

çizik harddiskten veri kurtarılırmı?

en çok sorulan sorulardan bir taneside çizin hard disk ten veri dosya kurtarılırmı sorusudur. Evet çizik harddisklerden veri tabiki kurtarılır. Ancan burada çizikten dolayı başarı oranı ve plak hasarından dolayı kısmi veri kurtarımı olabilmektedir. Yani bazı durumlarda verilerinizin tamamı değil ancak kısmi olarak yarısı veya daha az olacak şekilde kurtarılmaktadır. yere düşen harddiskten veri kurtarılır mı?

Bozulan Harici Harddiskten Veri Kurtarma

Hemen hemen tüm markalarda yere düşen harddiskler aynı tepkide hasar almaktadır. Genel olarak harici harddiskler taşınabilir olduğundan dolayı sürekli bilgisayar ve diğer cihazlara takılıp çıkarıldığı için zarar görür.

Hard disk nerelere düşer?

 • Halıya düşen
 • Beton zemine düştü
 • Elinizden yanlışlıkla 10-15 cm mesafeden düşen
 • Çalışır şekilde yere düşen hard disk.
 • Parke zemine düşen hdd. Mermer zemine düşen harddisk
 • El çarpması ile hard diskin düşmesi gibi.
 • Bilgisayarın veya laptop notebook bilgisayarın yere düşme sonucu oluşan sorunlar.
 • Dizüstü bilgisayarın kullanım esnasından masadan yere düşmesi.
 • Sert zemine düşen.

Bozulan Yere Düşen Harddisk Tepkileri Nelerdir ?

 1. Yere düşen harici harddisk okuyucu uçun zarar görmesine ve metal plaka kısmının hasar görmesine bağlı çeşitli tepkiler vermektedir. İlki diskiniz hiçbir şekilde motoru dönmez ve içinden kısık bir ses ile bip bip şeklinde ses gelir. Bunun anlamı okuyucu kafa plak kısmına yapılmış ve motorun dönmesini engelliyor anlamına gelmektedir. Aslında bu hasar bir nevi diskinizi döndürmediği için daha fazla zarar almasını engellemektedir.
 2. Tık tık şeklinde ses gelerek diskinizin bir tur dönerek durması sorunu: bu sorunu yaşıyorsanız verilerin kayıtlı olduğu metal plaka kısmında ince ve derin çiziklerin olabileceğini unutmamalısınız. Bu ses var ise derhal diskinizi bilgisayar bağlantısından çıkarmalısınız.
 3. Sürtünme sesi ve çızırtı sesi: bu sesin anlamı birden fazla okuyucu kafanın hasar alarak okuyucu ucun yamulup plak kısmını çizdiği anlamına gelmektedir. Bu gibi sorunlarda verilerin tamamı değil kısmi olarak kurtarılma yapılması yüksek ihtimaldir.

Öncelikle detaylı olarak analiz yapılarak yorun tespitinin ardından yere düşen çalışmayan harddisk veri kurtarma işlemine geçilir.

Disk düştükten sonra içerisinden ses gelmiyorsa daha fazla elektrik verilmemelidir. Bazı durumlarda motor sıkışması veya okuyucu kafa plak kısmına yapışmaktadır.

Ücretsiz disk analiz programı ile bozulan harddisk sorununu tespit etme

Ücretsiz harddisk veri analiz programı ile diskinizin okuyucu kafa ve bad sector olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer disk hiç algılanmıyor ise diskte fiziksel sorun var demektir. Henüz beta aşamasında olan bu program ile disk özelliklerini ve sorunlarını görebilirsiniz. Bozulan bir harddisk durum tespiti yapabilirsiniz. Şuan için yazılım sadece windows işletim sistemlerinde çalışmaktadır.

Önemli Uyarı

Harddisklerde fiziksel veya mantıksal sorun yaşıyorsanız kesinlikle kendiniz içini açmaya çalışmayın içi açılan diskler toz ve uygun ortamda açılmadığından dolayı daha çok zarar görecek ve data kurtarım şansı %90 dan %30 lara düşecektir. Bilgisayarcılara veya tanıdığınıza diskinizi amatör müdahale ettirseniz verilerin kurtarımı imkansız hale gelebilmektedir.

Profesyonel olarak veri kurtarma firmamızdan destek alabilirsiniz.

Epasis bilgi teknolojileri firmamız istanbul şişlide profesyonel olarak mühendis ekibiyle veri kurtarma hizmeti vermektedir. Telefonla veya ofisimizi ziyaret ederek detaylı bilgi ve hizmet alabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiniz mi
[Toplam: 60 Ortalama: 5]
Summary
yere düşen harddiskten veri kurtarılır mı?
Article Name
yere düşen harddiskten veri kurtarılır mı?
Description
yere düşen harddiskten veri kurtarılır mı?
Author
Publisher Name
yere düşen harddiskten veri kurtarılır mı?
Publisher Logo