yere düşen harddiskten veri kurtarılır mı?

Taşınabilir harici harddiskler günümüzün vazgeçilmez ver depoloma araçlarıdır. Yıllarca biriktirdiğimiz aile fotoğraflarımız, çocuğumuzun doğum, mezuniyet fotoğrafları gibi kısaca tüm hayatımız bu veri depolama cihazlarında kayıtlıdır.

Peki düşündünüzmü bir gün hard disk elinizden düştü veya çocuğunuz oyun oynarken yere düşürdü tüm değerli fotoğraf ve video arşivinizi kayıt ettiniz? ne yapardınız?

Öncelikle tahmin edelim tanıdığınız bilgisayarcıya hemen danışırdınız veya arama motorundan harddisk yere düştü tamiri olurmu? şeklinde aramlarda bulurdunuz neredenmi biliyoruz çünki veri kurtarma için başvuranların çoğunu araştırdık bu şekilde araştırıyorlar. Peki gelelim en önemli soruya.

Yere düşen hard disk nasıl kurtarılır?

Öncelikle şu uyarıyı yapalım disk yere düştü ise kesinlikle elektrik verip cihazı çalışıyormu diye test etmeyiniz nedenmi? çünki yere düşen hdd düşme sonucu disk içindeki okuyucu kafalar hasar aldığından dolayı en ufak yamukluk oluyorsa verilerin kayıtlı olduğu metal plakayı çizecek ve veri kurtarımı hem maliyetli hemde kurtarılma başarı oranı düşecektir.

Günümüzde popüler olarak kullanılan hdd markaları seagate, toshiba, wd dir. Bu üç marka en çok satılan ve çok kulanılan modellerdir. Ama son zamanlarda üreticiler ince slim tasarıma geçtiler buda disk yapısının çok hassaslaştığının anlamına gelmektedir. Özellikle seagate modelleri en ufak bir sarsıntıda plaka hemen çizilip veri kurtarımı imkansız bir hale gelmektedir.

Veri Kurtarım okuyucu kafa değişimi nasıl yapılır?

Acil veri kurtarma firması olarak okuyucu kafa değişimini merak eden kullanıcılar için hazırlamış olduğumuz videoyu aşağıdaki youtube linkinden izleyip bilgi öğrenebilirsiniz. Bu videoda yere düşen ve okuyucu kafaları zarar gören harddiskten kafa değiştirilerek veri kurtarımı yapılmaktadır.

harddiskin yere düştüğü nasıl anlaşılır?

Taşınabilir harici harddisk veya normal hdd yere düştüğünde disk içinden normal olmayan sesler gelir bunlar şu şekildedir. Disk içinden “bip bip” “tık tık” veya “sürtünme” sesi gibi tuhaf sesler gelir bu gibi sesler geliyorsa diskinizden hemen elektrikten çıkarınız aksi halde bozulan okuyucu uç plak kısmını sürtünerek plağı çizmeye bağlayacaktır.

çizik harddiskten veri kurtarılırmı?

en çok sorulan sorulardan bir taneside çizin hard disk ten veri dosya kurtarılırmı sorusudur. Evet çizik harddisklerden veri tabiki kurtarılır. Ancan burada çizikten dolayı başarı oranı ve plak hasarından dolayı kısmi veri kurtarımı olabilmektedir. Yani bazı durumlarda verilerinizin tamamı değil ancak kısmi olarak yarısı veya daha az olacak şekilde kurtarılmaktadır. yere düşen harddiskten veri kurtarılır mı?

Önemli Uyarı

Harddisklerde fiziksel veya mantıksal sorun yaşıyorsanız kesinlikle kendiniz içini açmaya çalışmayın içi açılan diskler toz ve uygun ortamda açılmadığından dolayı daha çok zarar görecek ve data kurtarım şansı %90 dan %30 lara düşecektir. Bilgisayarcılara veya tanıdığınıza diskinizi amatör müdahale ettirseniz verilerin kurtarımı imkansız hale gelebilmektedir.

Profesyonel olarak veri kurtarma firmamızdan destek alabilirsiniz.

Acil Veri Kurtarma firmamız istanbul şişlide profesyonel olarak mühendis ekibiyle veri kurtarma hizmeti vermektedir. Telefonla veya ofisimizi ziyaret ederek detaylı bilgi ve hizmet alabilirsiniz.

veri-kurtarma