Öncelikle seo nedir sorusuna kısaca cevap verelim seo bir arama motoru optimasyonudur yani arama motorlarının size içeriğini ne anlatmak istediğini düzgün bir şekilde anlayabilmesi için seo ve arama motorlarına uygun bir şekilde düzenleme yapılmasıdır.

Seo organik ve doğal olmalıdır yani spam olmamalıdır arama motorları yurtdışı veya sitenizle alakası olmayan sitelerden alınan blacklinkleri hiç sevmez almış olduğunuz kalitesiz blacklink yani site bağlantı linkleri arama motorunda gerilemenize neden olabilmektedir. Kalitesiz alınan linkler sildirmek için ayrıca emek harcama durumunda kalabilirsiniz.

Seo sıralamasını etkileyen diğer bir faktör rakiplerinizinde seo çalışması yapmasıdır örnek olarak sürekli güncellenen bir site rakibiniz ise işiniz daha zor çünki sizinde bu zamana kadar yapmış olduğunuz seo çalışması sabir kalırsa rakip sizi geride bırakabilir. Bu nedenle sürekli seo çalışması yapılması ve düzenli olarak takip edilmesi gerekmektedir.

Seo Uzmanı Danışmak Gereklimi

Seo profesyone l olarak seo uzmanı kişilerden danışmanlık hizmeti alınması gerekir. Seo yu kendinizde populer sitelerden ücretsiz bir şekilde yapabilirsiniz. Örnek olarak facebook, instagram gibi hesaplar açarak düzenli bilgi paylaşımları yaparak sitenizin alt linklerini verebilirsiniz. Bu sayede ücretsiz olarak blacklink kazanmış olursunuz.

Peki ücretsiz bir şekilde seo yaptınız ancak yapacaklarınız tanıtacağınız siteler bitti ne yapacaksınız. Reklam gibi olmasın ama bizim gibi seo hizmeti veren uzmanlardan hizmet almanız gerekecek neden derseniz sizin potansiyel çevre ve ulaşabileceğiniz tanıtım siteleri bir yere kadar bizim sistemimizde yıllarca domain yaşı olan ve kaliteli 500 sitemiz bulunmaktadır. Uzmanlarımız tarafından düzenli olarak makale girişi yapılıp güncel tutulmaktadır. en önemlisi işletmenizle alakalı kategoriye blacklink vermekteyiz. Örnek olarak doktorsunuz sitenizin tanıtımını araba rent a car sitesinde yaparsanı bu alakasız olur ancak doktor biri sağlık veya yine sektörle alakalı başka bir doktor sitesinde tanıtım yapar ise hem potansiyel müşterisinin ilgisini çeker hemde alakalı organik bir seo yapısına uygun blacklink kazanmış olur.

Seo bir Arama motoru optimizasyonu dur. Arama motorları site içeriğini daha iyi anlayabilip listeleyebilmesi için sitenin belirli bir standart da ve kurallara uygun olarak hazırlanmış olması demektir.

Seo uzmanı bilişim alanında çalışan ve arama motorları algoritma güncellemelerini sürekli takip edip müşterisine bu doğrultuda danışmanlık hizmeti veren kişidir. Bildiğiniz gibi arama motor algoritmaları her geçen gün yeni kurallar ekleyerek güncellenmektedir. Sitenizin de bu güncellemelere ayak uydurması gerekmektedir.

Profesyonel seo hizmeti 500 TL ve 1500 TL arası değişmektedir. Yapılan site analizi ve rakip incelemeleri sonucunda yapılacak çalışmaya göre seo fiyatı verilir. Seo çalışma ücretini yapılacak işlemler belirler.

En iyi seo hizmeti veren firma kurumsal olmalıdır. Referans listesi olmalı ve bireysel değil ekip olmalıdır.

Bir çok türk site sahibi geçmiş zamanlarda seo hizmetini yurtdışı ülkelerden almaktaydı ancak seo alanında kurumlaşan firmalar profesyonel hizmet vermeye başlayınca seo türkiye lokasyonu tercih edilmeye başlamıştır.

seo kelimesini çok duyuyoruz peki bu seo açılımı nedir merak ettiniz mi ? SEO açılımı; Search Engine Optimization dur. Türkçe karşılığı ise Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir.

Arama Motoru Optimizasyonu; optimizasyon anlamından da anlaşıldığı gibi arama motorlarının anlayacağı dile uygun olması demektir.

Seo uygulaması ile sitenizin eksikleri ve hataları giderilerek arama motorları kurallarına göre uyarlanarak sitenizin üst sıralarda çıkmasını hedefler. Seo çalışması doğru bir şekilde ve doğru yol ile yapılırsa sonuçları mükemmel olmaktadır.

 1. Site Analizi.
 2. Rakip Araştırması.
 3. İç ve Dış Link Kontrol.
 4. Site Eksiklik ve Hataların Giderilmesi.
 5. Seo çalışması başlıyor.

Seo yapısında iç ve dış link önemi

Seo da en önemli olan yapı iç link ve dış linktir yani sitenizdeki içerik ile hizmet verdiğiniz ürünler veya tanıtımlar aynı olmalıdır. Spam sahte yanıltıcı bilgiler olmamalıdır. Dış link olarak kaliteli blacklink site bağlantı linkleri alınmalıdır demiştik. Arama motorlarında lider ve en çok kullanılan google dır. Google seo yapısı orjinal organik ve emek harcanan işleri sever. Başka sitelerden alınan hazır yazılar spam olarak kabul görürse sıralama artması yerine düşüş yaşarsınız.

Seo ne zaman çıktı

Arama motoru google seo algoritmasını sürekli güncellemektedir. Buda şu anlama geliyor bugün ayarları yaptım site yükseldi artık yapmama gerek yok düşüncesine kapılmamalıyız. Seo aktif olarak 10 yıldır kullanılıyor son yıllarda arama motoru kendini seo ya optimize ettiğinden dolayı seo ismini duymaya başladık. Eskiden site tasarlarken klasik varsayılan seo ayarı olarak “title”, keyword”, “Description” gibi metatag ları girdiğimizde seo su oldu olarak ayarlardık. Google yakın bir zamanda keyword yani anahtar kelime dikkaye almayacağını ve kullanmasanızda olur şeklinde açıklama yaptı haber doğrulandıktan sonra wordpress seo eklentileri keyword bölümünü kaldırdı.

Peki seo için keyword nasıl gireceğim derseniz ?

Artık keyword anahtar kelime kullanılmıyor kullansanız bile organik doğal seo ya etkisi yok malesef. Bunun yerine title ve doğrudan site makale içeriği önem kazanıyor. Yani web sitenizin seo açısından title bağlantı linki ve açıklama kısım ve girmiş olduğunuz site içeriği tutmak ve mantıklı olmak zorunda.

Sitenizin seo durumunu check kontrol edebilirsiniz Şimdi gelelin ücretsiz ve organik seo link aracı paylaşımına

Sitenizin temel ve orta düzeyse organik seo gücünü ve hatalarını tespit edebilirsiniz. https://seositecheckup.com/ adresinden ücretsiz olarak seo sorgulaması yapabilir ve skoru öğrenebilirsiniz. Seo uzmanı olan kişiler genelde bu linki kullanmaktadır. Peki bahsetmiştik yararlı veya zararlı blacklink yani sitenizin başka sitelerde olan bağlantısını nasıl öğreneceksiniz ? çok basit https://ahrefs.com/tr/backlink-checker adresinden ücretsiz bir şekilde blacklink sorgulaması yapabilirsiniz. Ayrıca rakiplerinizin blacklink sayısını ve gücünüde bu siteden sorgulayabilirsiniz.

Anladım seo ücretsiz ama bu kadar işlemi yapmak ve zaman alır diyorsanız

Seo uzmanı hizmetimizden yararlanabilirsiniz biz işimizi zamanımızı bu işe ayırıyoruz ve profesyonel olarak seo hizmeti veriyor. Detaylı bilgi için istanbul şişli ofisimizi ziyaret edip organik seo uzmanı arkadaşımız ile görüşebilirsiniz veya telefon ile detaylı bilgi alabilirsiniz.

Seo da yapılmaması gereken maddeler nelerdir?
 • Yabancı sitelerden kesinlikle link alınmamalıdır.
 • Parayla veya sahte olarak alınan blacklink ler zarar verir sitenize hatta sıralamanız düşer.
 • Başka sitelerden alınan görseller ve yazılar sıralamanızı olumsuz etkiler.
 • Sitenizdeki sahte ve yanlış yönlendirilen linkler zarar verir.
 • Yanıltıcı içerikten ve linklerden uzak durmalısınız.
Peki doğru seo uygulaması nasıl olmalıdır?
 1. Tamamen doğal ve organik olarak hazırlanan makale yazı ve görseller.
 2. İçeriğin doğru kaynaklardan, doğru ve yararlı olması.
 3. Kullanıcının direkt anlayacağı bir şekilde yalın ve sade olmasıdır.
 4. Siteyi ziyaret eden kullanıcının sıkılmadan okuması, anlaması ve beğeneceği içerik olmasıdır.

Bu gibi maddelere dikkat edildiğinde google arama motoru tarafından değerli olarak kabul görürsünüz. Siz içerik ne kadar dikkat ederseniz sitenizin her geçen gün ziyareti organik olarak artar ve popüler bir içerik sitenizi popüler yapar. İnsanların çoğu sitelerinin üst sayfada çıkması için seo anahtar kelimesi ile makale yazar aslında bu yanlıştır çünkü siz makaleyi siteyi ziyaret eden kullanıcıya göre yazmanız gerekiyor google nin anlayacağı şekilde değil. İçerik bu yüzden çok önemlidir tamamen siteyi ziyaret eden kullanıcının sitede gezerken araştırmış olduğu konu ve çözüme hızlı bir şekilde ulaşacağı bir makale olmalıdır.

Seo açısından önemli olan bir diğer husus makale içerisindeki görsellerin yazmış olduğunuz makaleye uygun olmasıdır. Örnek olarak siz araba ile ilgili bir makale yazıyorsanız uçak resmi koyarsanız bu anlamsız olacak ve kullanıcı anlamayacak ve siteden çıkmasına neden olacaktır. Unutmayın siteden ziyaretten çok sitenizde zaman geçirmesi de çok önemlidir. Sitenizde zaman geçiren kullanıcı demek ki okuduğu makaleyi sevmiş ve sitenizde zaman geçiriyor anlamına gelmektedir. Buda seo açısından önemli bir maddedir.