Uzman görüşü, hukuki uyuşmazlık dava öncesi veya devam etmekte olan bir dava da, özel ve teknik bilgiye ihtiyaç duyulması gereken durumlarda, alanında uzman kişiler tarafından bilimsel olarak hazırlanan rapordur. 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile 5271 sayılı Ceza Muhakemeleri Kanunu’na göre “Uzman Görüşü” adli makamlarca delil olarak kabul edilmektedir. Epasis bilgi teknolojileri olarak bilişim alanında uzman görüşü raporu hazırlanmasında yardımcı oluyoruz. Bilişim Alanında Uzman Mütalaası ve Uzman Görüşü Raporu

Bilirkişi raporu nedir ?

Bilirkişi raporu hakim, savcı, müfettişin yardımcısıdır. Genel olarak teknik bilgi gerektiren uzman kişiler tarafından hazırlanan bilirkişi raporu, ispat delil aracı olarak kabul görmektedir. Bilirkişi raporu mahkeme tarafından uygun görülerek bilirkişi atanması yapılır.

Uzman görüşü mütalaası nedir ?

Uzman görüşü raporu, açılmış bir dava veya hazırlık aşamasında olan dosyaya teknik ve uzmanlık gereken durumlarda hazırlanan rapordur. Uzman görüşü raporu mahkemeden bağımsız olarak kişi özel kurumdan teknik bilgi gerektiren konuyu inceletip raporlanmasını yaptırabilir. Hazırlanan raporu mahkemeye sunabilir.

Bilgisayar inceleme raporlanması

Bilgisayar veri inceleme harddisk ile yapılır. Verilerin kayıtlı olduğu harddisk detaylı olarak incelenerek aşağıdaki durumlar detaylı olarak raporlanır. Şirket çalışanlarınızın bilgi sızdırdığını düşünüyorsanız detaylı olarak incelemede tespiti mümkündür. Korsanlar tarafından bilgisayarınıza kötü yazılım bulaştı ve dosya uzantıları değişti ise ne zaman bulaştığı, hasar tespitini rapor haline getirilmesi mümkündür.

  • Kullanıcı tarafından silinen dosyaların, ne zaman silindiği(saat ve tarih) gibi bilgilerin tespiti.
  • Korsanlar tarafından ele geçirilen harddisk verilerinin zarar durum tespiti.
  • Harddisk fiziksel sorun var ise (Okuyucu kafa sorunu, motor arızası, pcb kart arızası gibi sorunların detaylı tespiti.
  • Bilgisayara usb takılıp bilgiler alınmışmı, ne zaman nereye aktarma yapıldığının tespiti.
  • Tarayıcı geçmişi ve programlar üzerinde Log kayıtlarının detaylı olarak raporlanması.

Harddisk İnceleme Raporu

Şirket çalışanları veya diğer kullanıcılar tarafından bir diskin kasıtlı olarak silinerek verilerin yok edilip, harddisk inceleme raporu ile tespit ve delil niteliği taşıma hizmetidir. Medya üzerindeki eski silinen ve mevcut kayıtların ne zaman değiştirildiği, aktarılma yapılıp, yapılmadığı gibi detaylı bilgilerin raporlanması işlemidir. Disk üzerinde mevcut veri kayıplarının fiziksel olarak zarar görmesi durumunda diskin neden bozulduğunun tespitini içeren detaylı rapor hazırlanarak adli merci veya şirket içinde kullanılmak üzere resmi delile dönüştürülmesi sağlanmaktadır.

Cep telefonu inceleme

Mobil cihazlar detaylı olarak incelenerek silinen verilerin tespiti yapılabilmektedir. Özel cihaza bağlanarak verilerin hangi tarih ve saate silindiği gibi detaylı tespiti yapılarak raporlanması yapılabilmektedir. Resmi makamlarda delil başlangıcı olarak kabul görebilmektedir.

Bu yazıyı beğendiniz mi
[Toplam: 18 Ortalama: 5]